Építés: XVII. század
Helyszín: Bodrogkeresztúr
Fotók: Szántó Tamás
A település egyik legrangosabb épületéről meglehetősen keveset tudunk. „A főutcán, utcafronton álló urasági lakóház, a XVII. században épült kora barokk stílusban. A XVIII. században átépítették.” – szól a hivatalos ismertetés. A kapuja fölötti, kőbe vésett latin felirat sem segít sokat: „Psalcap: 122.V.7. Sit Pax in praemunitione tua Tranquillitas et requies in palatiis tuis”. Azaz: 122. zsoltár V. részének 7. verse: „Békesség legyen a te várfalad között, csendesség a te palotáidban”.
A régi időkben szokás volt minden rangos kúriát a Rákóczi családhoz kötni, gyakori legenda, hogy a nekik tulajdonított épület pincéje Sárospatakig, ha nem egyenesen Rodostóig ért. Az tény, hogy a XVII. században a Rákócziak sok épületet birtokoltak a borvidéken, de hogy ez a kúria is közöttük volt-e, egyelőre nem bizonyított.
Az áthajtós, kétszintes épület klasszikus, L-alakú alaprajzzal épült, a felső szinten négy egymásba nyíló utcai szobával, ami kétségkívül rangosnak számított a barokk korban ezen a vidéken. Az L-alak hajlatában van a lépcsőház, amely jóval későbbi szerkezetnek tűnik. Az északi oldalon, az emeleten kettő, a földszinten csak egy helyiség boltozott, mégpedig a korabarokk időszakra jellemző fiókboltozatos dongaboltozattal.
Az utcai főhomlokzat vakolatdíszeinek kicsit túlzó motívumai, illetve erőteljes zárópárkánya első ránézésre nem a kifinomult főúri lakok közé sorolja az épületet.