TOKAJ A borvidék építészete

EN
  • Kezdőlap
  • Épületek
  • Települések
  • Táj
  • Írások

Rákóczi-ház

Felújítások Bodrogkeresztúr
Utca felőli nézet

Építés: XVII. század

Helyszín: Bodrogkeresztúr

Fotók: Szántó Tamás

Építéstörténet

A település egyik legrangosabb épületéről meglehetősen keveset tudunk. „A főutcán, utcafronton álló urasági lakóház, a XVII. században épült kora barokk stílusban. A XVIII. században átépítették.” – szól a hivatalos ismertetés. A kapuja fölötti, kőbe vésett latin felirat sem segít sokat: „Psalcap: 122.V.7. Sit Pax in praemunitione tua Tranquillitas et requies in palatiis tuis”. Azaz: 122. zsoltár V. részének 7. verse: „Békesség legyen a te várfalad között, csendesség a te palotáidban”.

A régi időkben szokás volt minden rangos kúriát a Rákóczi családhoz kötni, gyakori legenda, hogy a nekik tulajdonított épület pincéje Sárospatakig, ha nem egyenesen Rodostóig ért. Az tény, hogy a XVII. században a Rákócziak sok épületet birtokoltak a borvidéken, de hogy ez a kúria is közöttük volt-e, egyelőre nem bizonyított.

Az áthajtós, kétszintes épület klasszikus, L-alakú alaprajzzal épült, a felső szinten négy egymásba nyíló utcai szobával, ami kétségkívül rangosnak számított a barokk korban ezen a vidéken. Az L-alak hajlatában van a lépcsőház, amely jóval későbbi szerkezetnek tűnik. Az északi oldalon, az emeleten kettő, a földszinten csak egy helyiség boltozott, mégpedig a korabarokk időszakra jellemző fiókboltozatos dongaboltozattal.

Az utcai főhomlokzat vakolatdíszeinek kicsit túlzó motívumai, illetve erőteljes zárópárkánya első ránézésre nem a kifinomult főúri lakok közé sorolja az épületet.

Utca felőli nézet
Utca felőli nézet
Földszinti alaprajz
Emeleti alaprajz
Udvar felőli homlokzat
Kapu az utca felől
Kapu boltív részlete
Földszinti ablak
Emeleti ablak
012

Fafödémes garázs


BOR-VIDÉK TOKAJ-HEGYALJA TÁRSASÁG

info@tokajepiteszet.hu

Minden jog fenntartva © 2025

impresszum

Magyar Művészeti Akadémia

A honlap a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósult meg.