építés éve: 2013
helyszín: Sárospatak
építészek: Kovács Ágnes, Rudolf Mihály DLA
építész munkatársak: Bereczki Zoltán, Lipták Zoltán, Molnár Katalin, Pintér Dániel,
Szamosi Endre, Szász Csaba, Széiné Mercz Eszter, Szilágyi Szabolcs
kertészet: Simon László
harangjáték: Koscsó István
fotók: Szántó Tamás, Molnár Gergely
Szükséges minden tehetséget kiművelni,
hogy mindenki, aki embernek született,
tanuljon meg emberként élni.
/Johannes Amos Comenius/
Sárospatak Város Önkormányzatának régi igénye hogy használhatóvá tegye a világhírű A Művelődés Háza (1983, tervező: Makovecz Imre) és a nagy múltú Comenius Tanítóképző Főiskola (1913, tervező: Kismarty Lechner Jenő és Varga László), ma Tokaj-Hegyalja Egyetem közötti területet. A két összeforgatott „U” alaprajzú épület közti teresedés fontos pihenő, találkozóhely lett Patakon, hisz az autóforgalom e szakaszon megszűnt, zenepavilon, sétány, sövénylabirint és átlátható, rendezett környezet fogadja a közönséget. A tér természetes kővel burkolt, a nagy gránitlapok között kiskockakő díszítő betétek szolgálnak: A Művelődés Házánál „magyar bajusz” motívumok, míg az Egyetem előtt az épület pártázatának a burkolatban árnyékként való megjelenítése volt a cél.
A korábbi külterületen a XX. század elején az 1857-től működő kollégiumi Református Tanítóképző elhatározta, hogy új épületet emel a képzés segítésére. Az „U” alaprajzú előkertes épület Lechner Jenő és Varga László műépítészek terve alapján felső-magyarországi pártázatos reneszánsz stílusban épült. A Tanítóképző felvette Johannes Amos Comenius (Szeges Ámos János) nevét, és 1913 őszén a tanítás már ebben az új épületben indult meg. A híres tanárról Pátzay Pál szobrászművész 1969-ben készített büszt szobrot.
Az Eötvös utca másik oldalán 1983-ban készült el a Makovecz Imre által tervezett ’A Művelődés Háza’, mely a tanítóképző tekintélyes épületére rímelve szintén „U” alaprajzú lett. A két épület belső udvara az utcára szimmetrikus elrendezésben, egymással szembe került. A Művelődés Házától nyugatra lévő parkot dimbes-dombos zöldterületként alakították ki, ahol az 1977-82 között megrendezett országos fafaragó táborok során készült egyedi játszótéri bútorokat helyezték el, továbbá egy szabadtéri színpadként szolgáló fedett-nyitott fa építményt, valamint Samu Gáza szobrász Myth oszlopát egy kimagasló dombra, az oda felvezető spirális lépcsősorral. A Művelődés Háza előtti téren Péterffy László szobrászművész két égbetörő oszlopon álló szobra, a Csodaszarvas legendája és a Prometheus készült el 1986-ban.
A két belső udvar összenyitásával egy megnagyobbított, zöldfelületekkel keretezett új közösségi tér alakult ki, ami a sárospatakiak találkozási helyeként, szabadtéri rendezvények helyszíneként szolgál. A rangos épületek határolta közterület a városi főtér feladatát is be tudja tölteni: az érintett két közintézmény az új tér kialakításával lehetőséget kapott a városlakókkal és a turistákkal intenzívebb, szervesebb kapcsolat kiépítésére.
A tér létrehozásához a főiskola utcai kerítését elbontották, a két belső udvart összenyitották, továbbá az Eötvös utcát ezen a szakaszon a forgalomtól elzárták és az új tér részévé tették. A Művelődés Házának udvarát rendezvények helyszíneként alakították ki, a bejárat előtt szabadtéri színpadnak is alkalmas burkolt előtérrel, a korábbi keleti és nyugati lépcsősor helyén rézsűs növényültetéssel.
Az Egyetem új udvari burkolatának mintázata az épület homlokzatainak árnyékát mutatja, a tér alkalmas egy kulturális kávézó teraszaként is működni. Középen készült a csonka labirintus zöldterület, mely a „tudomány labirintusának” jelképe. Az elbontott kerítés kiskapujának megmaradt kőoszlopait felhasználva épült meg a Harangház, mely a tér kiemelt pontján helyezkedik el, és új fókuszpontot létrehozva szervezi az egész összenyitott közteret. Ez az építmény terméskő pillérlábakkal, hézagosan deszkázott tölgyfa felépítménnyel, lécbetétes patinázott zinklemez-fedéssel készült, benne 24 db alumínium gongot helyeztek el. A tál-szerű harangok beprogramozhatóan zeneszámokat játszanak, és komolyzenei művek lejátszására is alkalmasak, továbbá kapcsolódni tudnak akár szimfonikus zenekar előadásához. Sárospatak ezzel a harangházzal igen különleges városi térzenét nyert, a Zempléni Művészeti Napok több évtizedes házigazdájaként méltóképpen tud helyet adni egy újabb köztéri zenei műfajnak.
A tér rendezése során az igényes burkolatokon kívül egyedi fa kandeláberek, szemetesek, tömbkő padok készültek, felújították a parkosított területeket, továbbá új parkolókat hoztak létre.
A kiválasztott növényfajok változatos szín és formavilággal gazdagítják a területet, a kiültetett növények minimális kezeléssel hosszú időn át jól ellátják díszítő szerepüket.
A Művelődés Háza melletti, Comenius utca felőli szakaszon a zöldfelületeket növelték, az épület bejárataihoz mobil növényládákat telepítettek. Az új ágyások növényalkalmazása szépen harmonizál a többi területtel és textúráját tekintve egy letisztultabb, egyszerű képet mutat.
Az épület másik oldalán lévő változatos park igen mozgalmas és jól hasznosítható közösségi tér. A meglévő zöldfelületek méretét megnövelték, lecseréltek néhány elöregedett fát, illetve kialakítottak egy rózsakertet. Ezen a területen számos szobor és művészeti alkotás helyezkedik el, ezért a meglévő zöld és növényállomány felújítását végezték el.
A Művelődés Háza belső udvarán a tér szélein lévő lépcsősorokat visszabontották és a helyén a falig felfutó, növényekkel beültetett, organikus vonalvezetésű földrézsűt alakítottak ki.
Az Egyetem belső kertjének lehatároló kerítését elbontották, a meglévő zöldfelületek méretét megnövelték, átalakították. Az új zöldfelületek:
- „Szent Erzsébet” rózsakert, az utakkal határolt négy rózsaágyást alacsony sövény keretezi.
- „Gesztenyefás” pihenő gyep, a meglévő idős fa alatt alakult ki gyepszőnyeges pihenőfelület.
- Központi labirintuskert, melynek négyzetes rajzolatát alacsony sövényfal adja. A labirintuskarokban 80 cm széles gyepsáv lefektetése történt.